چرا کسب و کارهای کوچک به CRM نیاز دارند؟

به جرات می توان ادعا کرد CRM یکی از ارزشمندترین سیستم های می باشد که هر کسب و کار کوچکی می تواند از آن استفاده نماید. علت آن چیست؟ برای شرح آن بهتر است کمی در خصوص چابک سازی کسب و کار توضح دهیم.

چابک سازی

هر سازمانی برای بهتر کردن عملیات خود و تحقق اهدافش نیاز به چابکی دارد. چابکی عملیاتی موجب می شود که خدمات و کالای شما بهتر و سریع تر با قیمت مناسب به دست مشتریان فعلی تان برسد. برای چابکی عملیات خود نیاز دارید. برای مشتریان خود ارزش قائل شوید. پروژه ها و تیم خود را مدیریت کرده و وظایف را تقسیم نمایید. اطلاعات را در بین افراد خود به اشتراک بگذارید. لذا اگر این موارد یعنی، ارزش به مشتری، کار گروهی و تعاملات شبکه ای ایجاد نمایید، بطور حیرت انگیزی موفق خواهید شد.

مطالعات اخیر نشان می دهد کسب و کارهای که از CRM استفاده می کنند می توانند فروش خود را تا 29 درصد افزایش دهند. البته هر سیستمی به اندازه اطلاعاتی که درون آن وارد می شود ارزشمند است.

چگونه می توانیم انتخاب درستی برای کسب و کار خود در خرید سی آر ام داشته باشیم؟

مهمترین نکته این است که همه کارکنان شرکت از CRM استفاده کنند

انتخابی ساده در خرید CRM داشته باشید

یکی از بزرگترین اشتباهات کسب و کار ها رفتن به سراغ CRM هایی است که تیم پشتیبانی خوبی ندارند. این تصمیم باعث می شود، استفاده از آنها برای کارکنان تسهیل نگردد. این سیستم اطلاعات زیادی را مدیریت می کنند، اما آیا ما به همه این امکانات نیاز داریم؟ مشخصا نه. ما در Small Businessبه نوعی از CRM نیاز داریم که اطلاعات سرنخ ها، فرصت ها, مشتریان رصد کنیم. فعالیت های، وظیفه ها و رویدادها در مورد آنها و معاملات آنها را ثبت و ضبط کنیم. فقط همین و نه بیشتر.

مطمئن باشید با دیگر سیستم های کسب و کار  شما سازگار است

یکپارچگی سی آر ام با دیگر سیستم ها می تواند بسیار مفید باشد.

آیا CRM مورد نظر مکمل سیستم هایی که هم اکنون در شرکت در حال استفاده می باشند، است؟

آیا داده به راحتی قابل ایمپورت به CRM و قابل اکسپورت از آن است؟

اگر CRM به صورت جزء مستقل کار کند، تاثیرگذاری 100 درصد نخواهد داشت. لذا این موارد را قبل از خرید نرم افزار سی آر ام در نظر بگیرید.

مرتبا برای استفاده بهتر از سی آر ام در کسب و کار خود آموزش دهید

ورود اطلاعات صحیح در سیست بسیار مهم است. کارکنان را مرتبا ترغیب به استفاده از CRM نموده و به آنها آموزش دهید. مهم است که آنها به ساده ترین شکل ممکن با دانش کامل بتوانند از این سیستم استفاده کنند.

اگر یک فعالیت در CRM نیست یعنی باید درنظر بگیری که اتفاق نیفتاده است

وقتی شما از CRM استفاده می کنند باید تنها مخزن نگهداری سابقه اطلاعات شما CRM باشد. کاری که در CRM ثبت نشده است به مانند این است که انجام نشده است. پس کارکنان شما بابت کارهای که در CRM ثبت نکرده اند اعتباری نخواهند گرفت. این اصل حتی برای مدیران میانی نیز باید اجرا شود. هدف کنترل افراد نیست، بلکه اصلاح عملیات کسب و کار می باشد.

گزارشات مورد نیاز در کسب و کار

مطمئن شوید که CRM انتخابیتان به شما گزارشات آنلاین از داده ها را ارائه می کند. به طوری که بتواند به سوالاتی مانند زیر پاسخ دهید:

گزارش فروش خانم … در هفته پیش  با ارزش ترین فرصت های فروش؟

کدام یک از کارکنان در ماه گذشته هدف فروش خود را زده اند؟

میزان سرنخ های ایجاد شده از کمپین نمایشگاه چه تعداد است؟

میزان فرصت های تبدیل به فروش چقدر بوده است؟

میزان تعداد تماس های تلفنی برای موفقیت یک فرصت چقدر می باشد؟

 

پیشنهاد می شود مقاله ۱۰اشتباه مهلک در خرید سی آر ام را مطالع نمایید.

تهیه و استقرار سی آر ام یک استراتژی راهبردی برای چابک سازی کسب و کار و تحقق اهداف سازمان هست. لذا پیشنهاد می شود برای استقرار آن از امروز شروع نمایید.

 

کلمات کلیدی: کسب و کار کوچک، سی آر ام، CRM، Small Business ، CRM in Small Business