تکنیک پیگیری یکی از تکنیک های بسیار مهم در اکثر کسب و کارها می باشد اما اغلب آموزشهای درستی به پرسنل فروش در این رابطه داده نشده و جالب است که بدانید از این تکنیک در کسب و کار بازاریابی های شبکه ای بیشتر استفاده می شود. در حالیکه در شرایط فعلی و باتوجه به رقابت شدید در بازار عرضه خدمات و محصولات، مشتری فرصتهای زیادی برای چانه زنی و انتخاب دارد و به راحتی شما می توانید با تاخیر در پیگیری هایتان، مشتری خود را از دست دهید.

در گذشته در حدود ۳.۷ از تماس ها منجر به خرید میشد، در حالیکه این روزها از ۸ الی ۱۰ تماس مشتری احتمالی، یکی از آنها نهایی میشود. کارشناسان فروش باتجربه از تکنیک پیگیری کردن استفاده میکنند و تا جاییکه میتوانند مشتری را روی خط خود نگه می دارند تا فرصت ایجاد شده تبدیل به مشتری نهایی شود. اما بررسی های انجام شده نشان می دهد در واقعیت بعد از ۲ الی ۳ تماس، پرسنل فروش خسته شده و مشتری را رها میکنند. این فرصت خوبیست برای رقبا تا مشتری بالقوه را جذب نمایند و آن را تبدیل به مشتری بالفعل یا نهایی کنند.

با رشد تکنولوژی و ابزارهای پیشرفته در حوزه سیستم های اطلاعات مدیریت فروش و ارتباط مشتری این امکان فراهم شده تا کارمندان و کارشناسان فروش، بخوبی وظایف خود را مدیریت کنند و نرخ از دست رفتن مشتریان را کاهش دهند. ایجاد وظایف یا تخصیص آنها در قالب ها مشخص با زمانبندی مناسب، می بایست یکی از مشخصه های اصلی نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) باشد.

مدیران ارشد سازمان با بکارگیری تکنیک فوق میتواند تا ۳۰۰ درصد نرخ پیگیری ها را منظم کرده و حداقل ۳۰ درصد درآمد شرکت ها را افزایش دهند.

در صورتیکه تا به امروز فرصت این را نداشته اید تا یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری مناسبی برای خود پیدا کنید با تماس بگیرید.

همینطور پرسنل فروش میتوانند میزان درآمد خود را حداقل تا ۲۰ درصد افزایش دهند. لذا بخوبی مشخص است که اگر یک شرکت درآمدی در حدود ۲۰۰ میلیون تومان در سال داشته باشد با استفاده از ابزارهای مناسب موجود در نرم افزار سی آر ام میتواند در آد خود را به ۲۶۰ میلیون در سال برساند.

برخی از نمونه های پرکاربرد پیگیری که بصورت تجربی نیز تست شده اند:

  • ارسال sms خوش آمدگویی
  • ایجاد یادآوری یا ثبت وظیفه در نرم افزار CRM
  • تنظیم کردن ایمیل های خودکار برای ارسال اطلاعات مشخص به مشتری (بطور مثال یک هفته پس از تماس اولیه)
  • ارسال کاتالوگ نمونه بصورت خودکار یک روز پس از مذاکرات اولیه