کدام نرم افزار سی آر ام انتخاب درستی است؟

در پاسخ به این سوال که سازمانها و شرکتهای کوچک، متوسط و بزرگ از ما می پرسند. که کدام نرم افزار سی آر ام یا سیستم مدیریت ارتباط با مشتری مناسب می باشد، باید از جمله معروف ‘’ بستگی دارد’’ استفاده کنیم.

بطور مثال عده ای می گویند نرم افزارهایی مانند Salesforce یا مایکروسافت سی آر ام نرم افزار مناسبی برای ما نیستند. و از طرفی عده ای دیگر اعلام میکنند که نرم افزارهای کوچک تر مانند PipeDrive یا Less Annoying CRM قابلیت های زیادی برای کارهای ما ندارند. و یا ما می توانیم به سیستم های دیگر مانند مالی، حسابداری و … وصل شویم؟

این سوالات همواره توسط شرکت ها و سازمان ها در انتخابات CRM به غلط پرسیده می شود!!!

تجربه به ما نشان داده است برای استفاده از یک نرم افزار مناسب شما نیازمند به انجام اقدامات اساسی و تهیه زیرساخت های لازم می باشید. تا بتوانید باتوجه به اهداف و ماموریت های سازمان خود نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را انتخاب و سپس استقرار دهید.

بطور مثال، اگر عده ای از شرکتهای نرم افزاری به شما اعلام کنند. که نرم افزار Microsoft Dynamic365 نرم افزار مناسب کسب کار شما نیست و نیاز به سفارشی سازی و زیرساخت های زیادی دارد. باید بگوییم که آنها صرفا بدنبال فروش محصولات خودشان هستند. و بلعکس اگر بگویند نرم افزار Didar یا دیدار سی آر ام یک نرم افزار مناسب با کسب و کارهای کوچک است، این نکته نیز بطور کلی صحیح نمی باشد. اما واقعا کدام نرم افزار CRM متناسب با کسب و کار شما می باشد؟

انتخاب نرم افزار سی آر ام

 شما برای انتخاب و پیاده سازی یک نرم افزار سی آر ام نیازمند اقدامات اساسی می باشید.

 ۹ اقدام مهم و ضروری قبل از خرید نرم افزار سی آر ام:

اهداف و ماموریت سازمان شما چیست؟

دلایل و اهداف مورد نظر شما برای استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

چه میزان بودجه برای انجام پروژه نرم افزار CRM در نظر گرفته اید؟

تیم اجرایی و افرادی که می خواهند از این نرم افزار استفاد کنند، چه کسانی هستند؟

آیا بازارهدف و مشتریان خود را شناسایی کرده اید؟ استراتژی های فروش مشخص دارید؟

فرآیندهای بازاریابی، فروش و خدمات خود را مشخص کرده اید؟

گزارش های مورد نظر شما از یک سیستم نرم افزار CRM چیست؟

آیا مشاور یا مشاوران شما تجربه پیاده سازی دارند؟ یا باید از مشاوران متخصص در این زمینه استفاده نمایید.

میزان دانش و مهارت منابع انسانی شما در کلیه سطوح سازمانی برای استفاده از نرم افزار در چه سطحی می باشد؟

 

ما در کاریز سی آر ام چه کاری برای کسب و کار ها انجام می دهیم؟

تیم کاریز سی آر ام راه حل های خود را بر اساس تحلیل صنایع مرتبط و تجارب گذشته با مقایسه و الگوبرداری از رقبا و با استفاده از بهترین تجربیات انجام‌شده انتخاب می نماید. و نهایتا این راهکار بصورت مستند و نقشه راه در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

 همه سازمانها و شرکتهای کوچک، متوسط و بزرگ نیازمند شناسایی ضرورت انتخاب نرم افزار CRM هستند. برای استقرار یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری شما نیاز به یک RFP دارید. لذا زمانی نرم افزار CRM مناسب و صحیحی را انتخاب می نمایید. که نیازهای خودتان را بسته به نوع کسب و کارتان بخوبی شناسایی نمایید. شما نیاز دارید که بدانید CRM چیست. و چگونه یک ابزار می تواند به شما کمک کند که این مفهوم را در سازمان خود پیاده سازی کنید.

نکته قابل توجه دیگر این است نرم افزار سی آر ام فقط یک ابزار می باشد. و حدود ۳۰ درصد یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را دربر می گیرد. و اجزای دیگر سیستم، منابع انسانی و فرآیندهای استراتژیک بازاریابی و فروش شما هستند. که در میزان اثربخشی این سیستم نقش مهم تری بازی می کنند.

توصیه های مهم، در صوریکه با موارد ذیل برخورد کردید یا شنیدید، بهتر است به آنها در انتخاب نرم افزار سی آر ام گوش ندهیم:

این نرم افزر برای شما خیلی بزرگ است و مناسب شما نمی باشد.

این یک نرم افزار CRM نیست.

لایسنس های این نرم افزار گران می باشد.

این نرم افزار پیچیده است و نیاز به آموزشهای زیاد دارد.

این نرم افزار قابلیت سفارش سازی ندارد.

شما نیاز به تجهیزات گران قیمت دارید.

یکپارچه سازی آن با نرم افزارهای دیگر امکان پذیر نیست.

یکپارچه سازی آن با نرم افزارهای دیگر بسیار سخت و زمانبر می باشد.

 

نتیجه گیری در خصوص استقرار نرم افزار سی آر ام:

انتخاب یک نرم افزار CRM مناسب و راه اندازی آن در بخش های بازاریابی، فروش و خدمات برای شرکت شما بسیار مهم است. و اگر شما دقیق تر و هوشمندانه تر بررسی کنید. نه تنها هزینه و زمانی که صرف کرده اید بیهوده نبوده است. بلکه به عنوان یک سرمایه گزاری جهت رشد و توسعه سازمان تان به حساب می آید. همانطور که در مقاله نرخ بازگشت سرمایه توضیح دادیم، این سرمایه به شکل سودی ویژه برگشت پذیر خواهد بود. شما با راه اندازی درست و دقیق و دریافت آموزش های مناسب، فروش تان را بیشتر کرده و خدمات بهتری به مشتریان تان خواهید داشت.

 

کلید واژه: سی آر ام، نرم افزار، مدیریت ارتباط با مشتری، مایکروسافت، CRM