تحلیل رفتار مشتریان

چگونه رفتار مشتریان خود را شناسایی کنیم؟

به فرآیند جمع‌آوری و ثبت رفتار مشتریان و اطلاعات آن ها به منظور تصمیم‌گیری‌های بهتر در یک کسب و کار تحلیل مشتری می گویند. تحلیل اطلاعات مشتری موجب افزایش فروش و تضمین موفقیت کسب و کار در آینده است. تحلیل مشتری نقش بسیار زیادی در پیش بینی رفتار مشتریان دارد. این موضوع می‌تواند به بخش‌های فروش و بازاریابی کمک کند تا بتوانند روابط معنادارتری را با مشتریان خود ایجاد نمایند. و از این طریق به سود و فروش بیشتر دست پیدا کنند.

تحلیل رفتار مشتری و بازاریابی پیش‌بینانه فرصت بزرگی است که پیش روی بازاریابان و صاحبان کسب و کار قرار دارد. استفاده کنندگان این رویکردها قادر خواهند بود که روابط سودآور و معنادارتری را با مشتریان خود ایجاد نمایند.

چگونه می توانیم اطلاعات و رفتار مشتریان را ثبت و طبقه بندی نماییم؟

باتوجه به افزایش تعداد مشتریان در کسب و کار شما، ذخیره کردن سلایق و عقاید آنها در حافظه شخصی دیگر کار آسانی نیست.  دانستن شیوه رفتار مشتریان می تواند مذاکرات آتی شما را با آن مشتری بهبود بخشد. ضمن اینکه شما برای بقا سازمان خودتان نیاز به استقرار سیستم های اطلاعات مدیریت فروش دارید .تا دانش ضمنی شما را به دانش صریح یا آشکار تبدیل کنند. و از این طریق بتوانید تحلیل و تصمیم گیری های مناسب انجام دهید.

یکی از مزایای پیاده سازی سیستم های مدیریت ارتباط با مشتریان که شما در کاریز سی آر ام تجربه خواهید کرد. قدرت طراحی و فرآیند سازی مناسب جهت ایجاد نقاط تعاملی شما با مشتریان می باشد. با این روش شما براحتی میتوانید رفتار مشتریان پس از ثبت فعالیت هایی مانند تماس، ارسال ایمیل، فکس وبا گروهبندی و ایجاد پرسونا در سیستم شناسایی و ایجاد نمایید.

با این روش شما ضمن ساده سازی فرآیند درج اطلاعات که توسط کارمندان فروش صورت میگیرد، قادر خواهید بود آمار مناسبی از شیوه برخورد با مشتریان در سیستم خود دریافت نمایید. و این اطلاعات به پرسنل فروش شما کمک خواهد کرد که قبل تماس با مشتری از شیوه رفتاری او تا حدود زیادی آگاه باشند.

تحلیل رفتار مشتریان

مراحل تحلیل و داده کاوی مشتریان چه زمانی ارزشمند است:

زمانی که افراد فروش اطلاعات و رفتار مشتریان را در نرم افزار سی آر ام ثبت کنند. آن موقع شما به یک پایگاه داده ای عظیمی از سوابق و تجربیات مشتریان خود دست پیدا خواهید کرد. اینجا ابتدا زمان داده کاوی تحلیل مشتریان برای تعیین استراتژی های آتی کسب و کارها می باشد. داده کاوی برای تحلیل داده‌های مشتریان در میان شرکت های بزرگ و کوچک با رشد فزاینده ای مواجه بوده است.

صاحبان بسیاری از کسب و کارها به دنبال این هستند که بدانند آیا واقعاً با استفاده از ابزارهایی هم چون داده‌کاوی می توانند به فروش بیشتری دست یابند یا خیر؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال است که می‌توانند با اطمینان خاطر بیشتری از این ابزارها استفاده کنند. و همچنین رویکرد استفاده از بازاریابی داده‌محور، داده‌کاوی و تحلیل رفتار مشتریان را در کسب و کار خود به اجرا در آورند. در این رویکرد مشتری در مرکز توجه هر کسب و کار قرار می گیرد. شرکت‌هایی که از این رویکرد استفاده می‌کنند به جای محصول محوری و تولید محوری، به سمت مشتری محوری حرکت می کنند.

رویکرد تحلیل رفتار مشتری چیست؟

توماس جی استبرگ “”Thomas G Sternberg در مورد ضرورت شناخت مشتریان برای کسب و کار ‌می‌گوید:

“برند و موقعیت‌یابی را فراموش کنید. اگر رفتار مشتری را بفهمید همه چیز به جای دیگری حرکت خواهد کرد.”

در رویکرد تحلیل رفتار مشتری و بازاریابی داده محور، از داده‌های مشتری برای ساخت مدل‌هایی استفاده می‌شود. که پیش‌بینی رفتار آینده مشتریان را میسر می‌سازد. برای مثال هنگامی‌که مشتریان با مشکلاتی مواجه می‌شوند. تحلیل پیش‌بینانه به کسب‌وکارها کمک خواهد کرد تا منابع مناسب برای حل مشکلات مشتری را پیدا کنند. این امر منجر به شناسایی مشتریانی می‌شود که ممکن است به سمت رقبا متمایل شوند. و آن‌ها را وادار به بازگشت می‌کند. با تحلیل پیش‌بینانه، کسب‌وکارها می‌توانند با هزینه کم‌تر و اثربخشی بیشتری نسبت به ابزارهای سنتی به این هدف دست یابند.

مزایای تحلیل رفتار مشتریان:

  • چه میزان مشتریان قصد خرید محصولات و خدمات شما را دارند؟
  • مشتریان چه جیزهایی می خواهند؟چرا آنها را احتیاج دارند؟ چگونه تصمیمات خرید خود را می گیرند؟
  • در آینده چه محصولاتی را مشتریان از شما می خواهند؟
  • هدف اصلی مشتریان در بازار شما چیست؟ چه ویژگی این دست از مشتریان دارند؟
  • آیا مشتریان شما در آینده به برند و محصولات شما وفادار خواهند بود؟
  • علت ریزش مشتریان شما چیست و کدام مشتریانتان را در آینده از دست خواهید داد؟

 

شما با ثبت درخواست خود در قسمت فرم درخواست می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها جهت بهینه سازی سیستم فروش خود استفاده نمایید.

کلید واژه: رفتار مشتریان، رفتار، شناسایی، تحلیل، مشتری